Kredyty frankowe a problemy frankowiczów

Kredyty frankowe i problemy frankowiczów, to frazy, z którymi na pewno zetknęło się mnóstwo osób. Głośna, burzliwa historia, którą warto przytoczyć i przeanalizować. Jaka jest geneza kredytów frankowych, oraz skąd wzięły się problemy frankowiczów i z czym są związane? Przybliżamy ten temat w niniejszym tekście.

Kilka słów na temat kredytów frankowych

Omawiając kwestię historii kredytów frankowych, należy przede wszystkim określić, o co w nich chodzi i dlaczego w określonym czasie, cieszyły się tak dużym zainteresowaniem ze strony wielu Polaków. Wiele osób zdecydowało się na kredyt hipoteczny we frankach, aby móc w końcu posiadać wymarzone mieszkanie, czy dom. Podkreślić należy, iż co do zasady z tego typu kredytem wiąże się ryzyko dotyczące kosztów w stosunku do obcej waluty. Jak w przypadku kredytów hipotecznych, jego formę zabezpieczenia stanowi hipoteka, którą zarazem jest wspomniana nieruchomość. Kredytobiorca jednakowo wypłaca, oraz dokonuje spłaty kredytu w polskiej walucie, którego raty, dany bank określa indywidualnie, według ustalonego przez siebie kursu, oraz co istotne, kurs ten nie musi być identyczny z tym, który ustala Narodowy Bank Polski. Ponadto, większość umów kredytowych, w ogóle nie zawierała informacji odnośnie kryteriów ustalania tegoż kursu. 

Skąd zainteresowanie kredytami frankowymi?

Odpowiedź na to pytanie, jest akurat dość prosta. Chodziło o to, iż kredyty frankowe posiadały bardzo korzystny kurs w odniesieniu do polskich złotówek. Dodatkowo były one bardzo łatwo dostępne niemal dla każdego. To sprawiło, iż wiele osób, które od wielu lat pragnęły stworzyć własny kąt w postaci mieszkania, domu, a także posiadania nieruchomości koniecznej do prowadzenia działalności gospodarczej, zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich.

Historia kredytów frankowych w Polsce

Na początek tej historii, warto podkreślić, że ogółem kredyty obarczone ryzykiem walutowym, swój początek w Polsce miały w roku 1996. Historia kredytów frankowych w Polsce rozpoczęła się faktycznie w 2004 roku. Wówczas kurs franka był zdumiewająco niski. Dlatego właśnie, jak wspomniano wcześniej, kredyty frankowe stanowiły niezwykle opłacalną opcję kredytową, znacznie bardziej opłacalną od kredytów w złotówkach. Kredytobiorca mógł zaciągnąć opłacalny, tani kredyt, a bank miał możliwość, by zdobyć spore zyski. Nie bez powodu, rok 2004 to początek historii kredytów frankowych, w tym właśnie roku przecież Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu w naszym kraju, zaobserwować można było zwiększone zainteresowanie ze strony inwestorów z zagranicy. Należy wspomnieć, iż w latach 2006-2013, wprowadzone zostały łącznie cztery Rekomendacje, w ogólnym skrócie stwierdzić można, że regulowały one zakres dobrych praktyk dotyczących zabezpieczeń hipotecznych. Ostatnia z nich wprowadzała istotne zmiany, które sprawiły, że coraz mniej osób mogło już skorzystać z opcji zaciągnięcia kredytu we frankach. 

Przez cały ten czas, czyli w latach 2007-2016 kurs franka szwajcarskiego nieustannie rósł. Doszło to tego, iż wzrósł on z 2,16 zł do 4,12 zł, co stanowiło różnicę o 90,5%. Za przełomowy moment w problemach frankowiczów uznaje się rok 2015, a konkretnie 15 stycznia tego roku. Wtedy właśnie doszło do diametralnego umocnienia się franka szwajcarskiego względem polskiej złotówki, a także innych walut, także tych najważniejszych na świecie. Różnice wynosiły nawet kilkadziesiąt procent, a dzień ten określony został mianem „czarnego czwartku”. Co stanowiło istotny element w tym łańcuchu przyczynowo — skutkowym?

Była to decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego o uniezależnieniu się od waluty euro. Był to ogromny cios dla rynku, także polskiego. To właśnie te wydarzenia stanowią tło problemów frankowych. Wydarzenia te, oraz wspomniane wahania walutowe, wpłynęły na późniejsze zmiany rat, z którymi musiało zetknąć się blisko 700 tysięcy rodzin w Polsce, jak i również osób, które kredyt frankowy zaciągnęły samodzielnie. Skutkiem tego były ogromne raty, często przewyższające nawet wynagrodzenie za pracę jednej osoby. Oprócz rat wzrosła także wysokość wartości samego zadłużenia. Co za tym idzie, wiele osób stanęło w obliczu poważnych konsekwencji i życiowych problemów związanych z przymusem opłacania niesamowicie wysokich rat za kredyty frankowe. 

W kwestii pojawiających się problemów ze spłatą rat kredytu we frankach u wielu osób poleca się raczej udać do wyspecjalizowanej kancelarii, niż próbować działać na własną rękę. Potrzebna jest konkretna wiedza prawnicza i doświadczenie, obycie z dokumentami i inne istotne kwestie, które zagwarantować może tylko kancelaria Frankowa. Powinni pamiętać o tym wszyscy kredytobiorcy, aby nie pogarszać swojej sytuacji, a znaleźć realną pomoc dla frankowiczów.

Tagi: kredyt we frankach pozew, kredyt we frankach wyrok, kredyt we frankach kancelaria, kredyt frankowy PKO BP, kredyt frankowy Bank Millennium, mBank kredyt frankowy, Getin Noble Bank kredyty frankowe, Santander Bank Polska kredyty frankowe, kredyty frankowe BNP Paribas, Bank Pekao SA kredyt frankowy, BOŚ Bank kredyt frankowy, ING Bank Śląski kredyty frankowe, Alior Bank kredyty frankoweTa strona korzysta z plików cookies zgodnie z przyjętą polityką prywatności.