Odfrankowienie kredytu

Od chwili ogłoszenia jakże długo wyczekiwanego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, niemal każdy, kto zaciągnął kredyt we frankach, ma szansę na zmianę warunków spłaty zaciągniętego zadłużenia. Możliwe jest zarówno odfrankowienie kredytu, jak i w niektórych przypadkach nawet całkowita jego anulacja – w tym jednak przypadku niezbędna będzie ścieżka sądowa.

Czym jest odfrankowienie kredytu?

Najprościej rzecz ujmując, odfrankowienie kredytu to nic innego jak szereg postanowień i regulacji, odnoszących się do osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego w obcej walucie. Zgodnie jednak z przepisami, unieważnienie umowy kredytu we frankach szwajcarskich  (CHF) nastąpić może jedynie w przypadku, gdy sąd uzna, że zasady dotyczące przeliczania wysokości zobowiązania oraz rat są w jakimkolwiek stopniu niedozwolone. Wówczas często stwierdzana jest nieważność umowy kredytu frankowego. Nie jest to jednak równoznaczne z uniknięciem spłaty zadłużenia. W takim przypadku kredytobiorca spłaca zadłużenie jako kredyt złotowy, z oprocentowaniem identycznym jakie posiadał kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich. Ponadto, jeżeli istnieją ku temu przesłanki, następuje zwrot nadpłaconych rat kredytu frankowego.

Jak przebiega odfrankowienie kredytu?

Jednym z najłatwiejszych do odfrankowienia jest kredyt indeksowany – w tym przypadku należy przede wszystkim podważyć klauzule indeksacyjne, co wbrew pozorom okazać się może niezbyt wymagającym zadaniem. Wystarczy wykazać, że frankowicz nie ma możliwości samodzielnego oszacowania wysokości kredytu i poszczególnych rat, co nie tylko kłóci się z zasadami życia społecznego, ale przede wszystkim z przepisami prawa i klauzulami umowy kredytowej.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odfrankowienie odnosi się zarówno do rat przyszłych, jak i przeszłych. Oczywiście zasady oprocentowania pozostają tu niezmienne, jednak niekiedy kredytobiorca dzięki nim jest w stanie odzyskać dość pokaźną sumę wynikającą ze znaczącej nadpłaty.

Odfrankowienie kredytu krok po kroku

Teoretycznie sam wniosek do banku w celu odfankowienia kredytu (jest to tak zwany pozew frankowy) powinien wystarczyć, jednak jak się okazuje w praktyce, proces ten wymaga znacznie więcej wysiłku i załatwienia większej ilości formalności. W niektórych przypadkach banki nie uwzględniają postulatów kredytobiorców, przez co zmuszeni są oni do wkroczenia na ścieżkę sądową, co znacząco wydłuża cały proces odfrankowienia kredytu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z doradztwa i ewentualnego reprezentowania interesów przed sądem doświadczonego prawnika zajmującego się kwestiami kredytowymi.

Czy odfrankowienie zawsze wiąże się z unieważnieniem umowy kredytowej?

Kredyt zawarty w obcej walucie może być odfrankowiony bądź całkowicie unieważniony tylko w przypadkach, gdy zachodzą ku temu ważne i istotne przesłanki. W pierwszym przypadku usunięte zostają niekorzystne (i niewłaściwe z punktu widzenia prawa) przepisy, sama umowa jednak obowiązuje w dalszym ciągu. Unieważnienie umowy występuje w wyjątkowych okolicznościach i związane jest z koniecznością rozliczenia wysokości spłaty i wypłaty.Ta strona korzysta z plików cookies zgodnie z przyjętą polityką prywatności.