Ranking kancelarii frankowych a faktyczna skuteczność podmiotów

Nie podlega wątpliwości, że zaciągnięte przed laty kredyty frankowe okazały się brzemienne w skutkach. Kamieniem milowym w sprawie frankowiczów stał się niezaprzeczalnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubak. Od tamtej pory zawrzało w świecie bankowości, a liczba pozwów z powództwa poszkodowanych kredytobiorców, które składają kancelarie frankowe rośnie do dziś z miesiąca na miesiąc.

Wybór pełnomocnika a ranking kancelarii frankowych

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej do poprowadzenia sprawy przeciwko bankowi to nie lada wyzwanie. Adwokatów oraz radców prawnych jest tak wielu, że trudno zdecydować się na konkretnego pełnomocnika. Sprawa jest ułatwiona, jeżeli możemy skorzystać z polecenia znajomych. Gorzej, jeżeli nie mamy w swoim otoczeniu frankowiczów, którym udało się wygrać proces. Wówczas zdecydowana większość posiłkuje się zasobami Internetu. Wiele portali oferuje tak zwany ranking kancelarii frankowych, który co do zasady zrzesza prawników zajmujących się tego typu sprawami.

Czy warto korzystać z takich zestawień? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak z całą pewnością należy zaznaczyć, że warto do nich podchodzić z dystansem. Ranking kancelarii frankowych może być skonstruowany na podstawie wielu różnych danych, które niekoniecznie muszą mieć związek ze sprawami frankowymi. Zdarza się, że brane są pod uwagę takie elementy jak:

– ilość klientów obsłużonych w ciągu danego okresu;

– ocena obsługi klientów i kontakt z nimi;

– sprawność przeprowadzenia sprawy;

– rozwój kancelarii na przestrzeni danego okresu;

– liczba osób zatrudnionych w kancelarii.

Bądź co bądź, nie są to czynniki, które powinny interesować przyszłego powoda bądź powódkę. Przy wyborze odpowiedniej kancelarii frankowej najistotniejsza jest jej efektywność, czyli współczynnik przeprowadzonych spraw frankowych w stosunku do wygranych. Z reguły rzadko kiedy jest on przedstawiany w tego typu zestawieniach. Bardzo często jest on spychany na drugi tor i w gruncie rzeczy ma niewielki wpływ na miejsce w rankingu. 

Jak wybrać odpowiednią kancelarię frankową?

Odpowiedź na to pytanie jest równie trudna, jak na poprzednie. Nie ma jednego skutecznego przepisu, którym należałoby się kierować. Jak już zostało wspomniane wcześniej, warto jest skorzystać z usług sprawdzonego prawnika. W przypadku, gdy takiego nie znamy, trzeba rozpocząć poszukiwania na własną rękę. Naturalnie pierwszym odruchem okaże się skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Tutaj należy być równie czujnym. Najlepiej jest posiłkować się opiniami na zaufanych portalach i stronach internetowych. Zasadne jest skorzystanie z darmowej analizy umowy. Gdy już kilku prawników okaże się godnych uwagi, warto umówić się na spotkanie, aby poznać szczegóły współpracy, a w szczególności kwestie finansowe. Niektóre kancelarie nie pobierają żadnej opłaty za prowadzenie sprawy, a jedynie tzw. success fee, czyli honorarium za wygraną sprawę. Jest ona z reguły określana procentowo co do wysokości roszczenia. Co do zasady, jest to dość wysoka opłata. Z kolei kancelarie, które rezygnują z success fee, wymagają tradycyjnych opłat za prowadzenie sprawy. Wybór odpowiedniej metody zależy tylko i wyłącznie od możliwości finansowych przyszłego powoda bądź powódki.

Jeszcze nie tak dawno kredyt we frankach spędzał sen z powiek Polaków. Okazuje się jednak, że wyrok TSUE otworzył im nową drogę. Wbrew pozorom, orzeczenia sądów w sprawach frankowych są z reguły korzystne dla poszkodowanych kredytobiorców. Najczęściej dochodzi do unieważnienia umowy kredytowej lub ewentualnie tzw. odfrankowienia. Warto zatem wziąć sprawy w swoje ręce i wystąpić do sądu z powództwem. Te działania powinna poprzedzić skuteczna pomoc frankowiczom.Ta strona korzysta z plików cookies zgodnie z przyjętą polityką prywatności.