Sąd Najwyższy ws. kredytów frankowych

Osoby, które zaciągnęły swoje zobowiązania kredytowe we frankach, obecnie mają więcej możliwości działania niż jeszcze kilka lat temu. Toczą się również bardzo ważne dyskusje na temat tego, jak zapatrywać się na spory pomiędzy bankami, a tzw. Frankowiczami. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w dniu 25 marca bieżącego roku, miała podjąć rozmowy w temacie zagadnień prawnych, tyczących się kredytów walutowych. Na dzień dzisiejszy rozmowy te zostały przełożone jednak na 13 kwietnia tego samego roku. Jakie korzyści mogłyby one przynieść wszystkim Frankowiczom?

Banki kontra frankowicze – jak orzekają sądy?

W ostatnich kilku latach wielu frankowiczów zdecydowało się na to, aby skierować sprawę do sądu. Banki są oskarżane przede wszystkim o stosowanie nielegalnych i nieuzasadnionych zapisów w umowie, które mają z góry działać na niekorzyść klienta. Takie niedozwolone postanowienia w języku prawnym nazywa się klauzulami abuzywnymi. Jeszcze do niedawna wiele sporów miało charakter zbiorowy i wielu pokrzywdzonych w ten sposób starało się rozstrzygnąć swoją sprawę. Z perspektywy czasu okazało się jednak, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pozew frankowy indywidualny. Są one zdecydowanie częściej wygrywane i z prawnego punktu widzenia, mają znacznie większe szanse na powodzenie.

Rozpatrzenie sześciu najistotniejszych pytań będących tematem posiedzenia Sądu Najwyższego, odbędzie się w charakterze niejawnym. Same końcowe postanowienia będą miały jednak charakter jawny, dzięki czemu frankowicze będą od razu mieli jasną i klarowną sytuację.

Jakie pytania będą rozpatrywane? Początkowe trzy pytania mają odnosić się bezpośrednio do tego jak należy postąpić w sytuacji, gdy istotne postanowienia umowy zostaną uznane za niedozwolone. Kolejne trzy pytania natomiast będą tyczyć się sytuacji, w której umowa zostanie uznana za nieważną lub też bezskuteczną. Obecne wyroki bywają bardzo różnorodne, natomiast to posiedzenie ma doprowadzić do tego, że ich charakter będzie jednolity. Idąc już do sądu Frankowicz będzie dokładnie wiedział, jakie ma szanse na wygranie sprawy i jakie korzyści może również uzyskać.

Jak walczyć w sądzie mając kredyt we frankach?

Frankowicze są w stanie sporo zdziałać w sądzie i odzyskać ogromną ilość pieniędzy w sytuacji, gdy zostały one niesłusznie pobrane. Warto w takiej sytuacji nie działać jednak na własną rękę, tylko zdecydować się na współpracę z profesjonalną kancelarią frankową, która świadczy skuteczną pomoc Frankowiczom. Obecnie na rynku jest ich coraz więcej i mają one duże doświadczenie w sprawach frankowych. Współpraca z nimi rozpoczyna się od przeanalizowania umowy kredytowej, Pierwsze takie spotkanie i analiza są bezpłatne, a w trakcie nich można dowiedzieć się już sporo na temat swojej sytuacji.

Jakie korzyści można uzyskać, występując na drogę sądową przeciwko bankowi? Takich korzyści jest kilka. Jeśli w umowie występują klauzule niedozwolone, wówczas zgodnie z orzeczeniem sądu mogą zostać one usunięte. Można starać się również o całkowite unieważnienie umowy. Wiele kredytów we frankach zostaje również przewalutowanych, dlatego, choć umowa nie traci na ważności, klient może ostatecznie spłacać swoje zadłużenie w złotówkach. Możliwe jest także odzyskanie sporej sumy pieniędzy, która zgodnie z niedozwolonymi zapisami, została nadpłacona na rzecz banku. Kredyty we frankach są spłacane od wielu lat, dlatego każdy klient powinien mieć świadomość tego, że jest w stanie odzyskać bardzo dużą kwotę, niesłusznie pobraną.

KSR Prosperity sp. z o.o., ul. Stanisława Staszica 6/6, 80-262 Gdańsk, +48 575 247 402Ta strona korzysta z plików cookies zgodnie z przyjętą polityką prywatności.