Ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego

Wiele instytucji wzywa obecnie banki do tego, aby oferowały frankowiczom ugody w kontekście ich umów. Jak sytuacja wygląda jednak realnie? Na dzień dzisiejszy ugody te praktycznie nie są proponowane. Choć banki teoretycznie wyrażają się pozytywnie o takim rozwiązaniu, ostatecznie nie podejmują żadnych zdecydowanych kroków, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na sytuację frankowiczów – wpływ na to ma między innymi fakt, że Sąd Najwyższy nie podjął planowanej na dzień 11.05.2021 r. uchwały, która miała rozwiać wiele wątpliwości dot. kredytów frankowych. Niemniej jednak ryzyko sprawy sądowej, dla wielu instytucji finansowych jest sygnałem alarmowym i czasem, w którym pojedynczy klient taką ofertę ugody powinien otrzymać. Czy jednak możne faktycznie być ona sprawiedliwa i opłacalna?

Sytuacja prawna frankowiczów

Sytuacja frankowiczów na przestrzeni lat uległa znacznej poprawie. Obecnie spora część spraw sądowych zakładanych z tytułu kredytów frankowych, jest przez nich wygrywana. To sprawia, że banki coraz bardziej obawiają się takich klientów i poważniej podchodzą do kwestii ugód. Niemniej jednak zawieranych jest ich niewiele, a w sądzie mniej więcej połowę spraw wygrywają banki. Dlatego też przeciętny frankowicz może obawiać się założenia sprawy przeciw instytucji finansowej i nie ma w tym nic dziwnego patrząc na to, jak przedstawia się sytuacja prawna takich osób.

W dniu 07.05.2021 roku, Sąd Najwyższy w mniejszym składzie obradował nad kwestiami dotyczącymi frankowiczów. Choć niektóre kwestie zostały poniekąd rozstrzygnięte, inne wciąż budzą spore wątpliwości. Nie ma bowiem odpowiedzi co do tego, czy bank również może pozwać swojego klienta za nieuzasadnione wzbogacenie się. Te kwestie miały być przedmiotem wcześniej wspomnianej uchwały, której wydanie było zaplanowane na 11.05.2021 r., której wydanie zostało odroczone bez podania terminu. Na dzień dzisiejszy kwestia frankowiczów jest jednak nie do końca wyjaśniona. Nie ma także ujednolicenia jeśli chodzi o wyroki. Z tego względu sądy cały czas wydają wyroki na podstawie własnych teorii w tym temacie, wiele z nich bywa ze sobą sprzecznych. Ujednolicenie ma natomiast pomóc frankowiczom w podjęciu decyzji czy złożenie sprawy do sądu ma sens, czy też go nie ma.

Jak zapatrywać się na ugodę z bankiem?

Ugoda jak sama jej nazwa wskazuje, jest swego rodzaju kompromisem. Nie jest ona zatem do końca opłacalna dla żadnej ze stron i trzeba mieć świadomość tego, że nigdy nie będzie nas do końca satysfakcjonowała. Banki są jednak instytucjami finansowymi, które bardzo stronią od wszelkiego ryzyka. Opracowują zatem ugody tak aby zaoferować coś klientowi, ale samemu niezbyt na tym stracić, czego nie do końca musimy być świadomi.

Z tego względu istotne jest nawiązanie wcześniejszej współpracy z kancelarią prawną, najlepiej zajmującą się sprawami frankowymi. Nim złożymy podpis na ugodzie, prawnik powinien przyjrzeć się zapisom, które w niej występują. Powinny być one jak najbardziej korzystne dla klienta i zabezpieczać jego interesy. Ugody są również negocjowalne. Tak naprawdę nigdy nie powinniśmy decydować się na pierwszą ofertę, która zostanie nam złożona nawet jeśli bank twierdzi, że to najlepsze co jest w stanie nam zaoferować. Bank zawsze jest bowiem przygotowany na negocjowanie warunków i jest w stanie zgodzić się na więcej. Liczy jednak na to, że klient zdecyduje się na najmniejszą linię oporu. Doświadczony prawnik pomoże również w samym procesie negocjacyjnym. 

Nie zawsze ugoda jest oczywiście opłacalna, nawet jeśli uda nam się wynegocjować pewne dodatkowe kwestie. Należy przeanalizować ile bylibyśmy w stanie uzyskać, gdybyśmy skierowali sprawę do sądu. Ugoda zabiera nam wszelkie inne możliwości działania i podpisanie jej, uniemożliwia nam już założenie sprawy w sądzie. Co więcej, często banki są skłonne oferować lepsze warunki osobom, które już złożyły pozew do sądu – często jest to uzgadniany element strategii procesowej pomiędzy klientem a jego prawnikiem.

Kancelaria Frankowa Gdańsk i Stop-frank.pl – skuteczna pomoc Frankowiczom +48 575 247 402Ta strona korzysta z plików cookies zgodnie z przyjętą polityką prywatności.